Pokrok – správny krok?

Autor: Ľuboš Greguš | 16.4.2012 o 16:40 | (upravené 16.4.2012 o 17:11) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  488x

„Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné. Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.“ (George Bernard Shaw)

 

Vraví sa, že kto hľadá, nájde. Mnohé veci v našich životoch sú len vďaka tomu, že sa našiel niekto, kto hľadal odpovede. Tieto odpovede nazývame POKROK.

Čo je pokrok? Pokrokom by bolo, keby sa našiel liek na rakovinu alebo HIV. Pokrok by bol nový spôsob dorozumievania alebo cestovania. Samozrejme, my poznáme len to, čo by sme mohli nazvať „popularizovaný“ pokrok. Veď, kedy napríklad vznikli mobilné telefóny? Na konci 20. storočia? Nie, tento pokrok je spojený s americkou armádou. Keď to brali ako zastaranú technológiu, „pustili“ to do sveta. Čo ak už majú odpovede aj na ostatné otázky trápiace nás, „smrteľníkov“?

Pokrok má dve strany – kladnú a zápornú. Na jednej strane pomáha ľuďom. Uľahčuje ich život, pomáha im v domácnosti, s jeho pomocou komunikujú s kýmkoľvek (aj s ľuďmi na druhej strane našej planéty). Ako povedal Shaw, vieme lietať ako vtáky a potápať sa ako ryby.

Avšak naopak, pokrok aj ubližuje. Ako? Zoberme si, že najväčší rozmach v technológiách zažilo ľudstvo na začiatku a v strede 20. storočia. Nič zaujímavé. Pozrime sa na to z historického hľadiska. Čo sa odohrávalo v tomto období? Išlo o čas mieru, spolupatričnosti a pomoci? Nie. Išlo o najtemnejšie obdobie ľudstva. Nielen v Európe, ale aj na celom svete sa odohrávali krvavé konflikty v podobe prvej a druhej svetovej vojny, studenej vojny, či vojny vo Vietname.

Pokrok je najväčší počas boja človeka proti človeku. Každý jeden hľadá nové a nové spôsoby, ako toho druhého skôr, rýchlejšie a niekedy, dokonca, čo najbolestivejšie zabiť.

Prvé bezdrôtové spojenie? Pre vojakov na komunikáciu na veľké vzdialenosti. Internet? Bol vytvorený ako pomôcka na rýchle zasielanie správ a vojenských informácií. Jadrová energia? Spútaná do smrtiacich bômb, o ktorých ešte dodnes hovoria duchovia Hirošimy a Nagasaki.

Za dnešným pokrokom je krvavá stopa a milióny ľudských životov. A svet? Ide ďalej a neuvedomuje si spojitosti. Vždy je za vecami veľa iných a horších súvislostí, ktoré ľudia nevidia alebo nechcú vidieť. Svet je slabý proti ľuďom. Ovládli sme vzduch, ovládli sme zem i vodu. Pomaly sa dostávame ďalej a ďalej. Sme dosť silní sami pred sebou.

Pokrok je niečo, čo človek neovplyvní, no môže ho usmerniť. Pokrok nesmie byť zneužívaný na nezmyselné zabíjanie a ničenie, mali by sme sa snažiť, aby sme vďaka nemu dokázali zachrániť každý jeden ľudský život. Keďže, kto hľadá, nájde, tak aj tu existuje spôsob ako pokrok korigovať. No chceme vôbec ten spôsob nájsť?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?