Mladí ľudia 21. storočia

Autor: Ľuboš Greguš | 12.7.2012 o 13:08 | (upravené 12.7.2012 o 13:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  233x

Kto sú dnešní mladí ľudia ...

Ísť večerným mestom? Pravidelne – každý piatok, každá sobota. No zamyslieť sa nad tým, čo vidím? Asi nikdy.

Bol to sobotný večer ako každý iný. S chalanmi sme sa dohodli, že si pôjdeme sadnúť do nášho obľúbeného podniku. Bol to síce bar, ale nič lepšie nezoženiete.

Prípravy na večerný „záťah“ trvali ako obvykle 20 minút. Dokonalý účes, s ktorým nepohne skoro nič, oblečenie perfektne zladené, kabát a taška – výbava každého mladého človeka dneška. Môžeme vyraziť.

Vonku je chladno. Z tašky si vyberiem rukavice a šál si pritlačím viac ku krku, aby mi neprefukovalo. Prechádzam okolo bytovky Franza. Znova sa mu svieti v izbe, i keď nám povedal, že musí súrne odcestovať k starej mame. Určite sedí za počítačom a hrá do nemoty tie „nekonečné“ počítačové hry. Málokedy chodí von. Buď surfuje na internete, hrá hry, pozerá televízor alebo spí. To je celá jeho existencia. Má v nej aj pauzy - keď musí ísť do školy. Inak sa od tohto stereotypu nevie vôbec odtrhnúť. Lenivý, neučiaci sa, drzý a neporiadny – aj to ho vystihuje. Nanešťastie mnohí mladí sú presne takí istí.

Nechcem sa nahnevať. Dnešný večer si chcem užiť a nie si ho nechať pokaziť nejakým „domasedom“. Snažiac sa nemyslieť na to, že by som mu najradšej vynadal, pokračujem v ceste – smer Bar Salieri.

Keď zahnete z nášho sídliska smerom do centra, naskytne sa vám pohľad na dlhú a širokú ulicu plnú pubov, barov a discobarov. Cez víkendy je vždy plná mladých ľudí. Buď sa oddávajú tancu a hudbe alebo oslavujú v baroch a puboch (oslavujú, aj keď nemajú čo, veď, oni si vždy nejaký dôvod nájdu).

Párkrát som taký discobar navštívil. Tanec dajúci sa porovnať so sexom na parkete, tanečná „promiskuita“, zafajčené priestory a mnoho opitej mládeže. Väčšina má pod 18 rokov, dokonca občas len 15. Takéto „deti“ akoby okupovali všetky miesta a podniky, kde sa podáva alkohol a kde je povolené fajčiť. Od čias mojej mladosti sa veľa zmenilo. Je to iba pár rokov, ale aj tak. Alkohol až od 18? Kdeže, už pätnásťročného môžete bez problémov stretnúť s tým, že nevie chodiť rovno. Cigarety – zakázané ovocie? Predajcovia už nesledujú vek neplnoletých, sledujú len svoj zisk. A mladí to plne využívajú. Prekvapujúco predovšetkým dievčatá môžete vidieť fajčiť. A mnohokrát to nezostáva len pri tabaku.

No to nie je všetko. Nielen alkohol a fajčenie, ale aj technológie ovplyvňujú mladých. Každý má mobil – čím novší, tým lepší. Otravujú svojich rodičov, aby im kúpili všetko, po čom im srdce piští. A zodpovednosť? Žiadna. Koľkokrát som už išiel cez ulicu a videl, ako opité dievča nevie, kde má telefón, peňaženku či kľúče od domu. Stávajú sa z nich akoby nevzdelané trosky. Pijú, fajčia, neučia sa, berú školu ako nechcenú povinnosť, vedomosti ako nepotrebnú záťaž ich mozgov.

Stratili chuť pre šport, priateľstvá, ľudský kontakt. Všetko riešia cez sociálne siete – Facebook, Twitter. Nežijú v reálnom svete, majú nesplniteľné sny a nemajú žiadne ciele.

Stratili slobodu. Sú spútaní „radosťami“ života, nereálnym, virtuálnym svetom, čo si myslia, im diktujú médiá, nepoznajú autority.

Pomaly prichádzam k miestu stretnutia a len pri pohľade na dianie vôkol seba sa utvrdzujem v tom, čo si myslím.

Vchádzam dnu. Pri bare si objednávam whiskey a zapaľujúc si cigaretu prichádzam k stolu a vítam sa so svojimi kamarátmi – mladými ľuďmi 21. storočia ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?